20 Haziran 2012 Çarşamba

OKUNACAK DUALAR...* Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” buyurdu ki:“Yunus aleyhisselâm balığın karnında; “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü min-ez-zâlimîn.” söyleyerek duâ etti. [Allahü teâlâ, duâsını kabul eyledi ve kıyâmete kadar bunu okuyan müminlerin duâlarını kabul edeceğini bildirdi.] Bir Müslüman, bu âyet-i kerîmeyi okuyup duâ edince, Allahü teâlâ duâsını muhakkak kabul eder.” [40 defa okumalıdır.]* Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“Allahü teâlânın bir nimet vermesini ve bunun devamlı olmasını isteyen, (Lâ havle velâ kuvvete illâ billah.) çok okusun!”

* Resûlullah efendimiz gam ve sıkıntıyı gidermek için;
“Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm. Lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm. Lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.” okurdu.
* Korkulu yerlerde emin ve rahat olmak için; “Li îlâfi” sûresini okumalıdır. 
* Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Bir kimse, kabristandan geçerken, 11 defa ihlâs sûresi okuyup sevabını meyyitlere hediye ederse, kendisine ölüler adedince sevap verilir.”
“Bir kimse, evinden çıkarken Âyetelkürsîyi okursa, Hak teâlâ 70 meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar, ona duâ ile istiğfar ederler.”
“Eve girerken ihlâs-ı şerîfi  okuyan fakirlik görmez.”
“Bir yere gelen kimse (Eûzü bikelimâtillâhi-ttâmmâti min şerri mâ haleka) okursa, o yerden kalkıncaya kadar, ona hiçbirşey zarar, kötülük yapmaz.”

* Bir yemek duâsı: “Elhamdülillâhillezî eşbe’anâ ve ervânâ min-gayri-havlin minnâ ve lâ kuvveh. Allahümme at’im-hüm kemâ at’amûnâ. Allahümmerzuknâ kalben, takıyyen, mineşşirki beriyyen, lâ kâfiren ve şakıyyen velhamdülillâhi rabbilâlemîn.”

* Tecdîd-i iman ve nikâh duâsını sık sık okumalıdır:
“Allahümme innî ürîdü en üceddidel imâne vennikâha tecdîden bi kavli lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah.”


Tam ilmihâl  Seâdet-i Ebediyye
  

4 yorum:

Gurme Şirine dedi ki...

CANIM YİNE ÇOK GÜZEL BİR POST HAZIRLAMIŞSIN...
ÖĞRETİCİ OLMUŞ...
EMEĞİNE SAĞLIK....
KOCAMAN SEVGİLER...

NİL dedi ki...

Teşekkür ederim cnm.Faydalı olabiliyorsam ve paylaştıklarım bir nebzede olsa kalabiliyorsa akıllarda ne mutlu bana.

Follow_me dedi ki...

çok güzel şeyler öğrendim gene. Teşekkürler.


görüşmek üzere
www.bakbuharika.blogspot.com

NİL dedi ki...

Ben teşekkür ederim gelicem sevgiler.